Jak fungují vyhledávače?

Na českém internetovém trhu jsou nejznámějšími vyhledávači Google a Seznam. Google má v současnosti asi 70 % podílu na trhu a Seznam 30% fungují na principu serveru, který má informace o tom jaké slovo se nachází na určité stránce. Fulltext znamená, že vyhledávač dokáže číst kompletně celou stránku webu. Používá k tomu tzv. boti to jsou programy, které neustále prohledávají internet a indexují nový obsah. 

Pokud chcete dosáhnout úspěchu ve vyhledávačích nejdůležitějším faktorem je originální a kvalitní obsah vašeho webu

tvorba webových stránek Brno obrázek

Google cíl k online úspěchu

Google se stal nejoblíbenějším vyhledávačem díky rychlosti a kvalitě poskytovaných služeb. Umístit se na prvním místě ve výsledcích vyhledávání je cílem každé společnosti podnikající na internetu. Jak toho dosáhnout? Přesné informace o tom podle jakých parametrů Google řadí výsledky vyhledávání jsou tajné. Jeden z hlavních faktorů se nazývá PAGERANK jedná se o algoritmus důležitosti webových stránek. Funguje na principu předávání hodnoty, každé dané stránky pomocí hypertextových odkazů. Jinými slovy pomocí odkazů (interního prolinkování) vašeho webu předáváte hodnotu z jedné stránky na další. Vysokého PageRank lze dosáhnout získáváním kvalitních zpětných odkazů jedná se o odkaz směřující na váš web z jiného autoritativního webu např. článek na Idnes.cz recenze výrobku na sledovaném blogu srovnávače zboží nebo firmy.cz  

Google a Seznam

Google a seznam jsou knihovníci internetu, každý den sbírají informace o novém obsahu na internetu, aby mohli naservírovat lidem obsah co přesně chtějí používají k tomu tajný recept zvaný algoritmus. Ten dokáže proměnit informace o stránkách v užitečné výsledky vyhledávání. Pokud vlastníte webové stránky vyhledávače vám jsou schopni přivést velké množství zákazníků. Čím je web výše ve výsledcích vyhledávání tím více lidí ho může najít.Klíčem k lepšímu hodnocení ve vyhledávačích je splnit základní pravidla tomu se odborně říká SEO. 

Základní kriteria SEO

  1. Obsah webu vyhledávače počítají s každým slovem na internetu. Pokud někdo hledá opravnu aut. vyhledávače hledají pouze stránky na kterých se nacházejí tato slova.
  2. Titulek stránky každá stránka na internetu má svůj oficiální název tzv. titulek je obsažen v kodu stránky. Titulek stránky je důležitý, protože shrnuje obsah dané stránky jako v knize.
  3. Odkazy mezi stránkami když stránka odkazuje na druhou je to doporučení. Pokud na vás odkazuje hodně stránek jste pro vyhledávač zajímavější.
  4. Klíčová slova v popisku stránky 
graf nahoru pro vytvoření webu

“Kvalitní webové stránky nejsou náklad ale investice, která se velmi rychle vrátí”

Tvorba webových stránek Brno - obrázek návrh webu

Postup jak pracuje vyhledávač

  • CRAWLING procházení internetu hledíní nového obsahu
  • INDEXING indexování obsahu
  • RANKING seřazení obsahu